3 najczęstsze kłopoty z filtrem DPF

Pojazdy samochodowe znacznie ułatwiają codzienne życie, jednak ich dużą wadą są wydzielane do atmosfery spaliny, które są ogromnym problemem szczególnie w przypadku pojazdów z silnikiem Diesel. Aby nieco zmniejszyć ich negatywny wpływ na środowisko, w takich autach obowiązkowo stosowane są specjalne filtry DPF. Choć producenci samochodów zapewniają najczęściej, że są one długowieczne i bezproblemowe, to jednak niestety zdarzają się ich awarie. Jakie problemy sprawiają filtry cząsteczek stałych i jak sobie z nimi radzić? Czy czyszczenie filtrów DPF jest konieczne?

Filtry DPF – obowiązkowy element każdego nowoczesnego pojazdu

Nowoczesne pojazdy samochodowe coraz częściej wyposażone są w bardzo innowacyjne filtry, które służą do oczyszczania spalin uwalnianych do atmosfery. W pojazdach typu Diesel obowiązkowo pojawiają się specjalistyczne filtry cząsteczek stałych. Służą one do oczyszczania spalin z metali ciężkich oraz z innych cząsteczek, które powodują bardzo duże zanieczyszczenia atmosfery. Ze względu na obowiązujące przepisy, usuwanie tego typu filtrów w samochodach jest nielegalne. Dlatego też, zamiast zastanawiać się, jak się ich pozbyć, należy odpowiednio o nie dbać. Ich obecność jest niezwykle istotna ze względu na środowisko i ekologiczne podejście do życia, a usuwanie filtrów DPF zamiast ich profesjonalnego czyszczenia raz na jakiś czas, może skutkować wysokimi mandatami.

Filtry samochodowe do oczyszczania spalin wykorzystywane są najczęściej w pojazdach z silnikiem diesel. Są one uznawane za samochody mało ekologiczne, jednak cieszą się nadal dużą popularnością ze względu na swoją moc i wydajność oraz szybkie przyspieszenie. Aby funkcjonować zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju i w duchu ekologii, nie trzeba rezygnować z tego typu udogodnień. Wystarczy odpowiednio zadbać o specjalistyczne filtry oczyszczające w samochodach. Ich obecność w najnowszych pojazdach jest już standardem. W nieco starszych autach warto zamontować je dodatkowo. Nie jest to najmniejszy wydatek, jednak biorąc pod uwagę zmiany wprowadzane w prawie związane z ekologią, będzie to bardzo rozważna i odpowiedzialna inwestycja, która zaprocentuje na lata. Tego typu produkty niestety czasami się psują. Najczęstszym problemem z filtrami cząsteczek stałych jest ich zapychanie.

czyszczenie filtra dpf

Odpowiednia pielęgnacja i konserwacja kluczem do długiej żywotności

Filtry DPF oraz ich inne rodzaje montowane w samochodach są niezwykle potrzebne i należy o nie odpowiednio dbać. Ze względu na nieustanną pracę i ciągłe oczyszczanie spalin, zapchane filtry DPF bardzo często są dużym problemem. Jednak dzięki odpowiedniej pielęgnacji i szybkiej reakcji już przy pierwszych oznakach zapchania, można zachować je w naprawdę dobrym stanie przez długi czas. Czyszczenie filtrów DPF jest kluczem do ich długowieczności i najlepiej zostawić to zadanie w rękach prawdziwych specjalistów. Pozwoli to na dokładne wyczyszczenie filtrów w aucie z wykorzystaniem specjalistycznych sprzętów i nowoczesnych metod. Profesjonalne serwisy do filtrów cząsteczek stałych dobiorą odpowiednie urządzenia i technologie do konkretnego typu filtra oraz jego stanu i potrzeb, dlatego warto więc oddać auto w odpowiednie ręce.

Zapychanie się filtrów DPF nie jest ich jedynym problemem. Wraz z eksploatacją auta, niektóre elementy, na przykład poszczególne ogniwa w filtrach mogą ulec zużyciu lub zniszczeniu. W takich sytuacjach koniecznie należy zareagować i wymienić poszczególne elementy, aby nie dopuścić do uszkodzenia całego urządzenia. Gdy tylko zauważymy, że nasz pojazd nie funkcjonuje jak dotychczas, należy zgłosić się do specjalistycznego serwisu filtrów DPF i skorzystać z pomocy prawdziwych fachowców, którzy łatwo i szybko określą, jaki dokładnie jest problem i naprawią go, zanim konieczne będzie wymienienie całej części.