Trzy powody dla hodowania matek pszczelich

Pszczelarstwo jest jedną z ciekawszych i pożyteczniejszych z punktu widzenia natury hodowli, na jaką może zdecydować się człowiek. W obliczu masowego wymierania pszczół ze względu na zanieczyszczenia powietrza, skupienie się na ocaleniu tego niezwykle cennego owada stało się dla ekologów misją nadrzędną. Same pszczoły nie są dziś w stanie przetrwać w dzikich warunkach – coraz częściej słyszy się przecież o masowym pomorze owadów. Z pomocą idą im miejsca takie jak pasieka na Kaszubach, które zajmują się nie tylko produkcją ekologicznego miodu, ale też hodowlą matek pszczelich sprzedawanych później kolejnym pszczelarzom. Wszystko w imię rozmnażania pszczół i wykorzystywania ich do zapylania roślinności. Po co jednak hoduje się matki pszczele? Jaka jest ich rola i zadanie w pasiece? Czy każdy może ot tak wyhodować matkę?

Rola matki pszczelej w ulu

Pszczelarstwo może wydawać się zajęciem prostym, jednak w rzeczywistości wymaga nie lada wiedzy, wyczucia, doskonałych umiejętności planowania i obserwacji, ale też specyficznego podejścia do owadów i miłości do natury. Jedną z podstawowych informacji, jaka może przydać się każdemu pszczelarzowi jest właśnie rola matki pszczelej i znajomość całej struktury rodziny pszczół.

Matka rodziny pszczelej żyje około trzech lat, podczas których nie wykonuje żadnych prac w ulu. Zadaniem matki nie jest zbieranie pożytków, czy tworzenie wosku – jej rola ogranicza się wyłącznie do celów reprodukcyjnych i zachowania ciągłości rozwoju rodziny. Płodność matki pszczelej zależy przede wszystkim od jej dziedzicznej plenności, ilości otaczających ją karmicielek, zapasu pokarmu w rodzinie i przestrzeni wolnej od czerwienienia, czyli złożonych jajeczek. Najbardziej plenne, młode matki pszczele mogą w ciągu doby złożyć nawet do 3000 jajeczek, choć za przeciętną liczbę uznaje się około 1500 – 2000 jajeczek dobowo.

Dlaczego matki pszczele trzeba specjalnie hodować?

pasiekaTeoretycznie zarówno matka pszczela, potocznie zwana też królową, jak i wszystkie robotnice w ulu to pszczele przedstawicielki płci żeńskiej. Różnicą jest jednak nie tylko odgrywana przez nie rola w rodzinie, ale też ich ostateczna budowa ciała. Z jajeczek złożonych przez matkę rodzą się głównie robotnice. Aby możliwe było stworzenie kolejnej matki, konieczne jest odpowiednie działanie pszczelarza polegające na zalaniu jajeczka mleczkiem pszczelim. Tak przygotowane jajeczka lub larwy należy przełożyć do rodziny wychowującej, która będzie w stanie dożywić młodą larwę i rozwinąć ją do postaci pszczelej matki.

Czy każdy może zająć się hodowlą pszczelich matek?

Pszczelarstwo wymaga naprawdę głębokiej wiedzy z zakresu życia i rozwoju pszczół, gdyż odniesienie sukcesu na tym polu jest często bardzo nieprzewidywalne i zależne od różnych warunków. Z tego też powodu większość pszczelarzy nie zajmuje się osobiście wychowywaniem matek pszczelich i tworzeniem nowych rodzin od zera, ale raczej koncentruje się na robotnicach, matki zwyczajnie kupując. Miejsca takie jak Pasieka na Kaszubach, posiadające naprawdę wiele uli i ogromny potencjał produkcyjny są w stanie skupić część swojej działalności na hodowli matek pszczelich bez konieczności poświęcania produkcji. Matki z takich pasiek są zdrowe, bardzo plenne i zdecydowanie najbardziej wartościowe pod kątem przedłużania żywotności rodziny.

Pasieka na Kaszubach zajmuje się także odkładami pszczelimi, niezbędnymi do zakładania lub poszerzania hodowli. Te również warto nabywać u sprawdzonych i doświadczonych pszczelarzy w celu uzyskania najlepszych rezultatów i przyczynienia się do zwiększania populacji pszczół na świecie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *