Trzy powody by wybrać profesjonalne usługi projektowania wnętrz

Każdy z nas chce pokochać wnętrze swojego domu. Dlatego warto zastanowić się nad zatrudnieniem do pomocy przy aranżacji wnętrz architekta, który pomoże nam zaprojektować i urządzić przestrzeń. Architekt wsłucha się w nasze potrzeby i przeleje naszą wizję na projekt. Dzięki pomocy architekta kluczowe zagadnienia w naszym domu zostaną przeanalizowane, przemyślane i poprowadzone we właściwym kierunku.

Czego możemy oczekiwać od architekta?

W pierwszej kolejności architekt przeprowadzi inwentaryzację, czyli przeprowadzi pomiary pomieszczeń, a także sporządzi dokumentację zdjęciową przestrzeni. Następnie architekt zaprezentuje nam dwie lub trzy wersje układów funkcjonalnych. To znaczy, że zaprezentuje nam rzuty, które przedstawiają układy ergonomiczne wnętrz, a także ciągi komunikacyjne oraz proponowane ustawienie mebli.

Po wybraniu przez nas układu funkcjonalnego architekt sporządzi wizualizacje 3D, czyli fotorealistyczne. Pozwolą nam na obejrzenie przestrzeni w bardziej realistyczny sposób oraz skonsultowanie pewnych kwestii. Architekt zaprojektuje również elektrykę, czyli schemat układu lamp, gniazd oraz włączników i projekt przyłączy hydraulicznych , który niezbędny jest podczas realizacji aranżacyjnych.

Jak dobrze dobrać elementy wnętrza?

Polecamy meble na wymiar projektowane przez firmę MDPF Design

W kolejnych krokach przejdziemy do projektu mebli pod wymiar oraz doboru tekstur i faktur w mieszkaniu. Warto zwrócić też uwagę na posadzki — ułożenie paneli podłogowych, kafli, parkietów. Ich deseń, układ oraz odcień mają znaczny wpływ na odbiór przestrzeni.

Warto zastanowić się także nad doborem właściwego oświetlenia. Weźmy pod uwagę podświetlenie mebli i elementów ozdobnych, światła główne oraz światła boczne. Ważne są także tekstylia i dekoracje, które wybierzemy.

Każdy umieszczany w projektowanym domu mebel powinien zostać przemyślany — nie tylko pod kątem funkcjonalności i koloru, ale też faktury i materiału. Powinniśmy dobierać materiały, które do siebie pasują, by stworzyć harmonię.

Inspiracje

Oczywiście rzadko zdarza się, by każde mieszkanie było indywidualną wizją. Warto korzystać z inspiracji, które znajdziemy na stronach internetowych skupiających zdjęcia związane na przykład z konkretnym tagiem. Kiedy zabieramy się do projektowania — oglądajmy różne przestrzenie, zapamiętujmy połączenia, które się nam spodobały, kolory, rozwiązania. Czasami ułatwienia wykorzystywane rzadko, okazują się być niezwykle wygodne i odpowiednie dla wielu miejsc. Warto poświęcić trochę czasu, by zapoznać się z trendami wnętrzarskimi oraz rozeznać w możliwościach.

Funkcjonalność

Nie jest powiedziane, że wyjątkowe wnętrze nie może być funkcjonalne — wprost przeciwnie. Funkcjonalne wnętrza są wyjątkowe. Możemy zachować w nich porządek i czuć się swobodnie. Warto postawić w dużej mierze na tę cechę, zachowując przy tym walory estetyczne. Stworzenie pomieszczeń, w sposób przemyślany to już duży krok do funkcjonalności.

Podczas projektowania takiego wnętrza powinniśmy przemyśleć wszelkie możliwości jego użycia. Zastanowić się nad tym, jak wygląda nasz codzienny dzień i w jakiej kolejności wykonujemy kolejne czynności. To pozwoli nam przewidzieć ewentualne problemy komunikacyjne. W funkcjonalność wpisują się też takie kwestie, jak otwieranie szafki bez zblokowania drzwiczek drugiej lub zmywarka ustawiona w taki sposób, by można było spokojnie zapakować jej komorę. Warto poświęcić kilka godzin na przemyślenie wszystkich wariantów użytkowania projektu.

Konsultacje z architektem

Kiedy aranżację wnętrza złożymy na barki projektanta — możemy liczyć na kompleksową pomoc związaną z projektem. Architekt przemyśli dla nas wnętrze i przygotuje je tak, by spełniały nasze oczekiwania estetyczne oraz funkcjonalne. Warto jednak konsultować projekt i nie obawiać się zadawania pytań. Architekt myśli o urządzeniu naszej przestrzeni, jednak możemy uważać określone rozwiązania za mniej praktyczne. Dlatego warto rozmawiać i konsultować.

Aranżacja wyjątkowego wnętrza wymaga znacznego wkładu pracy w projekt oraz pomysły. Dlatego warto zwrócić się o pomoc do architekta, który rozplanujemy z nami projekt i przygotuje stosowną dokumentację, a także przemyśli, w jaki sposób ułożyć instalacje, by dawały możliwie najwygodniejszy układ.

Podczas projektowania warto czerpać inspirację ze zdjęć wnętrz dostępnych na portalach wnętrzarskich i nie tylko. Ponadto, oprócz inspiracji, zastanówmy się też nad funkcjonalnością. Przygotowanie mieszkania w taki sposób, by każdy dzień okazywał się w nim prosty jest na wagę złota. Łatwe w utrzymaniu, funkcjonalne i estetyczne mieszkanie to ideał, którego oczekuje w zasadzie każdy.