Trzy powody, dla których warto spędzić majówkę w polskich górach

1. Polskie pasma górskie należą do najpiękniejszych w Europie

Izery, Karkonosze, Góry Stołowe, Góry Sowie, Beskid Żywiecki, Tatry, Bieszczady – nasze polskie góry są bardzo atrakcyjnym miejscem o każdej porze roku. Najwięcej turystów można tam znaleźć latem oraz zimą. W miesiącach o wysokiej średniej temperaturze górskie szlaki służą eksploracji terenu oraz zwiedzenia wszystkiego co leży w południowej części kraju, natomiast zimą góry to skupisko fanów nart oraz snowboardu. Nasze góry oferują niezapomniane widoki. Piękne, rozległe horyzonty, nietypowe formacje skalne oraz natura, niespotykana nigdzie indziej. Górskie szlaki w Polsce nie stanowią wielkiego wyzwaniu dla amatorów trekkingu, dlatego warto spróbować własnych sił.

Beskid Żywiecki - Polska

2. Niezależnie od miejsca zamieszkania polskie góry są Ci najbliższe

Mieszkańcy południowej części Polski mieszkają w górach, w ich pobliżu lub widzą je z okna. W przypadku bardzo dobrej aury pogodowej górskie szczyty dobrze widziane są z odległości przekraczających nawet 100 kilometrów linii prostej. Królowa Karkonoszy – Śnieżka – widziana jest bez większego problemu z wrocławskich Bielan już nawet w kwietniu. Wystarczy nam bezchmurne niebo aby obserwować także Tatry z Krakowa. Południowe województwa – dolnośląskie, opolskie, śląskie, małopolskie oraz podkarpackie w sporej mierze tereny wyżynne lub górskie. Mieszkańcy tych województw do najatrakcyjniejszych miejscowości górskich samochodem dojadą w maksymalnie 2-3 godziny. Nawet mieszkając w Warszawie, nad Bałtykiem czy w Warmii, polskie góry wydają się być najbliższe. Następne górskie pasma możemy bowiem spotkać dopiero na Słowacji, w Czechach lub w Bawarii – tam jednakże Polacy z centralnej oraz północnej Polski mają dalej niż do naszych, pięknych górskich pasm.

3. Świeże powietrze i górskie szlaki wpływają na polepszenie się Twojego zdrowia i kondycji fizycznej

Dla niektórych wyprawa góry konotuje zmagania z własnym ciałem. Nieustanne wspinaczka, następnie schodzenie nadmiernie obciążające kolana – i tak w kółko…czy tak jest rzeczywiście? To zależy od szlaku jaki podejmą turyści. Teoretycznie kolor szlaków nie oznacza ich trudności – jednakże czarny szlak z pewnością jest trudniejszy niż zielony. Nawet polskie Karkonosze oferują szlaki (w kolorze czarnym), które mogą stanowić wyzwanie – zwłaszcza kiedy wchodzimy w górę. Jeśli jednak jesteśmy osobą, która nie ma wielkiej kondycji, lubi jednak chodzić i zwiedzać – z pewnością nawet w najwyższych Tatrach znajdziemy drogi, które nie będą trudne dla naszych dróg i pozwolą dotrzeć do fantastycznych miejsc, z których będzie można podziwiać rozłożystą panoramę pobliskiej Słowacji bądź Zakopanego. Górskie powietrze w Polsce należy do jednych z najczystszych gdyż w bliskich okolicach właściwie nie istnieją fabryki emitujące duże ilości zanieczyszczeń. Polskie Karkonosze zostały jednak dotknięte klęską żywiołową w latach 80 XX wieku, z powodu kwaśnych deszczy, które rzekomo wywołane zostały nadmierną eksploatacją węgla w kopalni Turów, a także ciężką pracą fabryk w Czechach. Dziś kwaśne deszcze raczej występują – normy spalin oraz zanieczyszczeń zostały znacznie zmniejszone, dlatego też powietrze jest czystsze. Pobyt w górach podnosi pojemność płuc, ich wydajność oraz kondycję pieszego. Górska wspinaczka podnosi ciśnienie oraz szybkość pracy serca, jednakże w ogólnym rozrachunku przyczynia się do poprawy siły, wydajności oraz energii do działania.