3 zabiegi laryngologiczne, które każdy powinien znać

Zabiegi laryngologiczne to często jedyny sposób na pozbycie się problemów z oddychaniem, słuchem czy nawracającymi bólami głowy i infekcjami, a co za tym idzie, łatwiejsze codzienne funkcjonowanie. Przypadki, w których lekarze pierwszego kontaktu kierują pacjentów na konsultację laryngologiczną, a ci dalej na interwencję zabiegową jest dziś coraz więcej – najprostsze z zabiegów przeprowadza się nawet u dzieci. Jakie trzy zabiegi laryngologiczne warto znać i co należy o nich wiedzieć przed wizytą u laryngologa?

Usunięcie migdałków

Zdecydowanie najpopularniejszy, najczęściej wykonywany w ramach otolaryngologii zabieg to usunięcie migdałków. Znajdujące się po obu stronach gardła migdałki produkują antygeny niezbędne do produkcji przeciwciał, a więc wzmacniania organizmu w walce z drobnoustrojami. Ich rola jest szczególnie ważna u niemowląt i małych dzieci, które dopiero budują swoją odporność i u których migdałki są najbardziej aktywne. Niestety, migdałki często nazbyt się rozrastają, często łapią infekcje, a ich powiększenie się może oznaczać kłopoty z przełykaniem, oddychaniem przez nos, a nawet zatkaniem częściowym trąbki słuchowej i zapaleniem ucha środkowego. Przerośnięte migdałki podniebne to także częstsze zapalenia i anginy,  a chroniczne zapalenie migdałków może być nawet przyczyną zapalenia zatok i krtani. Ich usunięcie może okazać się wówczas niezbędne.

Jak przebiega usuwanie migdałków? Istnieje kilka sposobów, mniej lub bardziej inwazyjnych – klasyczna operacja chirurgiczna (odradzana ze względu na długą rekonwalescencję i bolesne gojenie ran), laserowe usunięcie migdałków (niekiedy ryzykowne ze względu na możliwość uszkodzenia zdrowych tkanek) lub zabieg z wykorzystaniem narzędzia elektrochirurgicznego, które po usunięciu migdałka od razu zasklepia ranę i minimalizuje krwawienie. Ostatni ze sposobów jest dziś stosowany najczęściej, jako że dyskomfort związany z taką operacją jest w jego przypadku najmniejszy.

Operacja zatoki czołowej i zatok szczękowych

Leczenie przewlekłych stanów zapalnych zatok przynosowych może znacząco poprawić komfort codziennego życia osób, które zmagają się z chronicznymi bólami głowy i problemami z oddychaniem przez nos właśnie z powodu przytkanych, niedrożnych zatok. Dziś najpopularniejszą i najnowocześniejszą metodą ich leczenia jest operacja z wykorzystaniem endoskopu, podczas której możliwe jest usunięcie zmienionej zapalnie błony śluzowej znajdującej się w obrębie ujść zatok przynosowych i udrożnienie kanałów pomiędzy jamą nosa i zatokami przynosowymi, a w konsekwencji udrożnienie zatok.

Do operacji zatok kwalifikuje laryngolog, który po przeanalizowaniu badań i określeniu zakresu zmian w zatokach przynosowych będzie mógł ocenić, czy operacja jest jedynym rozwiązaniem w ich leczeniu. Endoskopowa operacja zatok przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym i dzięki wykorzystaniu niewielkich narzędzi endoskopowych i wprowadzeniu ich przez jamę nosową pacjenci nie muszą obawiać się cięcia w okolicach twarzy ani długiej hospitalizacji. Podczas zabiegu lekarz jest w stanie usunąć tkanki zmienione chorobowo i pozostawić strukturę nosa w stanie nienaruszonym, poprawiając znacząco komfort życia pacjenta.

Plastyka przegrody nosowej

Trzecim najpopularniejszym zabiegiem laryngologicznym, który warto znać wybierając się na wizytę do laryngologa jest operacja lub plastyka przegrody nosowej. Szacuje się, że skrzywienie przegrody nosa dotyczy około 90% osób rasy białej, choć nie u wszystkich istnieje wskazanie do leczenia operacyjnego. Z reguły skrzywienie przegrody nosowej może być spowodowane wadą rozwojową, złamaniem nosa, czy innymi urazami na dowolnym etapie życia. Wskazaniem do zabiegu są przy tym częściowe lub całkowite upośledzenie oddychania nosem, częste bóle głowy, infekcje zatok, a niekiedy także częste krwawienia nosa.

Zabieg plastyki przegrody nosowej można przeprowadzić modelując chrząstkę z wyciągnięciem jej z jamy nosa lub bez niego, jednak zawsze konieczne jest usunięcie wszystkich dodatkowych kolców i listew kostnych, które wpływają negatywnie na kształt przegrody nosowej. Operacja przegrody nosa nie trwa długo i zazwyczaj nie wymaga długiej hospitalizacji, choć sam okres rekonwalescencji może wynosić nawet 3 tygodnie.  W trakcie leczenia przegrody nosowej ważna jest higiena i regularne stosowanie wszystkich leków przepisanych przez laryngologa.

Leczenie laryngologiczne często przybiera postać zabiegową, jednak wielu z nich nie należy się obawiać. To właśnie dzięki możliwości usunięcia migdałów, skrzywionej przegrody nosowej czy udrożnienia zatok wiele osób może żyć bez problemów z oddychaniem i chronicznymi bólami głowy, które w przypadku każdego z wymienionych problemów potrafią być naprawdę uciążliwe.