3 powody dla których lekarze wyjeżdżają do Norwegii

Decyzja o podjęciu pracy jako lekarz w Norwegii okazała się być w ostatnich latach jedną z najlepszych, jaką mógł podjąć każdy specjalista poszukujący zatrudnienia w medycynie. Przeprowadzka do obcego kraju, w którym wszystko jest zupełnie inne i nieznane może być bardzo stresującym i trudnym przedsięwzięciem, jednak trudy te wydają się być solidnie wynagradzane. Lekarz jest w Norwegii jedną z najbardziej szanowanych przez społeczeństwo osób. Za swoją dobrze wykonywaną pracę są tam traktowani niczym cudotwórcy. Wygląda na to, że dostarczenie lekarzom wysokiego standardu w miejscu pracy i przyzwoitych zarobków jest wystarczające, by Ci dbali o swoją pracę. Jak jednak wygląda praca dla lekarzy w Norwegii? Czy łatwo dostać posadę nie będąc obywatelem kraju? Jakie są główne zalety pracy w norweskiej służbie zdrowia?

Potrzebni lekarze ogólni oraz specjaliści

Norwegia jest jednym z najlepiej rozwiniętych pod względem opieki medycznej krajów na świecie. Skandynawowie nieustannie przodują w zestawieniach odnośnie płac oferowanych tamtejszym lekarzom, ale to nie ich jedyny atut. Norwedzy dążą do tego, by na jednego lekarza przypadała jak najmniejsza liczba pacjentów – wszystko to po to, by zapewnić każdemu najwyższy standard opieki. Stąd też tak wysokie zapotrzebowanie zarówno na lekarzy ogólnych, pediatrów jak i specjalistów. Wzrost zainteresowania obcokrajowców posadami lekarskimi wcale Norwegów nie martwi – wręcz przeciwnie, starają się oni przyciągać coraz to nowych kandydatów wysokimi wynagrodzeniami i ułatwianiem aklimatyzacji w kraju tak bardzo, jak to tylko możliwe.

Lekarze zza granicy mile widziani

lekarz w norwegiiNorwegia to dość odcięty od świata kraj. Ich wymogi dotyczące lekarzy zza granicy są bardzo restrykcyjne, ale to samo można powiedzieć o każdym innym zawodzie, o który ubiega się tam obcokrajowiec. Nie jest to jednak przeszkoda, przez którą należy rezygnować ze starania się o posadę. Norwegia akceptuje wszelkie dyplomy zdobyte w innych krajach, o ile są one wsparte doświadczeniem w pracy i faktycznymi umiejętnościami lekarza. Norwegia to też kraj, który ogromny nacisk kładzie na znajomość ich języka urzędowego, dlatego każdy ubiegający się o posadę lekarza w Norwegii musi być gotowy na długie, często nawet roczne, intensywne kursy językowe. Przygotują one kandydata nie tylko pod kątem podstawowego porozumiewania się z otoczeniem, ale i kontaktu z pacjentami i innymi lekarzami w sposób płynny.

Wysokie wynagrodzenia i najlepszy sprzęt medyczny

Lekarze w Norwegii nie mogą narzekać zarówno na wynagrodzenia, jak i sytuację w miejscach pracy. Niezależnie od tego, czy jest to sektor prywatny, czy publiczna opieka medyczna, lekarze zarabiają tam naprawdę dobrze. Przeciętny lekarz może dostać nawet 100,000 dolarów rocznie, wyłączając z tego wszelkie bonusy i nadgodziny, które płatne są dodatkowo. Lekarz w Norwegii pracuje podobnie, jak pracownik na etacie – w ustalonych z góry godzinach. Wszelkie dyżury nocne są z góry zaplanowane, a każde nieplanowane wezwanie oznacza lepsze, dodatkowe wynagrodzenie. Nie ma więc na co narzekać. Dobrze wygląda też sytuacja sprzętowa – lekarze pracują w nowoczesnych szpitalach, na najlepszej jakości sprzęcie dostępnym nawet w najmniejszych placówkach. Nie ma tu mowy o strajkach i prośbach o podwyżkę. Lekarze w Norwegii mają po prostu dobrze. Czy więc warto decydować się na przeprowadzkę za pracą w norweskiej opiece medycznej? Oczywiście, że tak! Dla osób, które są niezdecydowane i mają liczne obawy związane z trudnościami w znalezieniu mieszkania i ułożenia na nowo życia polecamy sprawdzenie oferty Paragona.